2025. június 27., péntek

Véletlenszerű tenzorhálózat-módszerek végtelen dimenziós kvantumoperátorokhoz

Véletlenszerű tenzorhálózat-módszerek végtelen dimenziós kvantumoperátorokhoz


Ferenc Lengyel


2025. június



---


Tartalomjegyzék


1. Összefoglalás



2. Bevezetés

2.1. Motiváció és hatókör

2.2. A hozzájárulás vázlata



3. Háttér

3.1. Tensorhálózat-ábrázolások áttekintése

3.2. Végtelen dimenziós operátoralgebra alapjai

3.3. Randomizált numerikus lineáris algebra alapjai



4. Randomizált tenzorhálózat-faktorizációk

4.1. Spektrumot feltáró vázlatok tenzorvonatokban

4.2. Adaptív mintavétel és hibahatárok

4.3. Mátrixmentes kontrakciós stratégiák



5. Végtelen dimenziós operátor technikák

5.1. C*- és von Neumann-operátorok randomizált kompressziója

5.2. Nem kommutatív faktorizációk és hiperbolikus mátrixfüggvények



6. Alkalmazások a kvantuminformáció-feldolgozásban

6.1. Kvantummemória-mátrix keretrendszerek

6.2. Magas dimenziós kvantumszimuláció és gépi tanulás

6.3. Kriptográfiai protokollokra gyakorolt hatások



7. Numerikus kísérletek

7.1. Benchmark problémák és tesztoperátorok

7.2. Teljesítménymutatók: pontosság, skálázhatóság, erőforrás-felhasználás

7.3. Összehasonlító elemzés klasszikus és véges dimenziós módszerekkel



8. Megbeszélés és kilátások

8.1. Főbb megállapítások és gyakorlati kompromisszumok

8.2. Korlátok és nyitott kérdések

8.3. A jövőbeli kutatások irányai



9. Köszönetnyilvánítás




10. Hivatkozások

1. Összefoglalás


Ez a cikk egy egységes keretrendszert mutat be a végtelen dimenziós kvantumoperátorok hatékony ábrázolására és manipulálására szabott véletlenszerű tenzornetwerk módszerekhez. A klasszikus véletlenszerű numerikus lineáris algebrát kiterjesztjük tenzortrain és mátrixszorzásos állapotformátumokra, és spektrumot feltáró vázlatalkotó algoritmusokat vezetünk le, amelyek bizonyíthatóan közelítik a C*- és von Neumann-algebrákban lévő korlátlan operátorokat. Az adaptív mintavételi stratégiák és a mátrixmentes kontrakciós technikák kombinálásával megközelítésünk szigorú hibahatárokat és konvergenciát ér el –Schmidt- és operátornormákban. Továbbfejlesztjük a hiperbolikus mátrixfüggvények nemkommutatív faktorizációs rutinjait, lehetővé téve a mátrixexponenciálok, logaritmusok és más funkcionális számítások hatékony értékelését végtelen dimenziós környezetben. A gyakorlati hasznosság bemutatására a keretrendszert kvantummemória-mátrixkonstrukciókra, magas dimenziós Hamilton-szimulációkhoz és kvantum-inspirált gépi tanulási feladatokhoz, kiemelve a hagyományos módszerekhez képest exponenciális sebességnövekedést reális erőforrás-feltételezések mellett. Végtelen dimenziós operátorokon végzett numerikus kísérletek megerősítik algoritmusaink pontosságát, skálázhatóságát és robusztusságát különböző kötésdimenziók és vázlatméretek esetén. Eredményeink új utakat nyitnak a nagy léptékű kvantuminformáció-feldolgozás előtt, kompakt, véletlenszerű eszközkészletet kínálva a kvantumfizika, a kriptográfia és más területeken felmerülő komplex operátorproblémák megoldásához.

2. Bevezetés


2.1. Motiváció és hatókör

A kvantuminformáció-tudomány gyors fejlődése soha nem látott követelményeket támaszt a magas dimenziójú – és sok fizikai környezetben végtelen dimenziójú – Hilbert-térben ható operátorok ábrázolására és manipulálására vonatkozó képességeinkkel szemben. A hagyományos mátrixfaktorizációk, mint például a szinguláris értékbontás (SVD) és a QR-faktorizáció, jól alkalmazhatók véges mátrixokra, de gyakorlatilag használhatatlanná válnak, vagy meghatározhatatlanná válnak, ha közvetlenül kiterjesztjük őket korlátlan operátorokra vagy tenzorhálózat-ábrázolásokra, amelyek kötésdimenzióinak kezelhetőnek kell maradniuk. Eközben a tenzorhálózat-formulák (pl. mátrixszorzásállapotok és tenzorkocsik) hatékony eszközökként jelentek meg a nagy kvantumrendszerek összefonódási struktúrájának tömörített formában történő leképezésére, azonban a leghatékonyabb algoritmusok ezekhez a reprezentációkhoz véges helyi dimenziókat és determinisztikus lineáris algebrai rutinokat feltételeznek.


A véletlenszerű numerikus lineáris algebra (RandNLA) egy alternatív paradigmát kínál, amely valószínűségi vázlatok és mintavételek segítségével alacsony -rangú közelítéseket szigorú hibabiztosítással, miközben gyakran nagyságrendekkel csökkenti a számítási és memóriaigényt. A RandNLA technikák integrálása a tenzorhálózati algoritmusokba azonban eddig véges dimenziós beállításokra korlátozódott. Ezen ötletek kiterjesztése végtelen dimenziós operátorokra – úgy, hogy közben megmaradnak a szigorú hibahatárok az operátor- és Hilbert–Schmidt-normákban – új lehetőségeket ígér a kvantumszimuláció, a kvantummemória-tervezés és a kvantum-inspirált gépi tanulás számára a függvényterekben.


Ez a munka egy koherens elméleti és algoritmikus keretrendszer kidolgozásával foglalkozik a RandNLA és a végtelen dimenziós tenzorhálózatok közötti szakadék áthidalásával. A C*- és von Neumann-algebrai kontextusban felmerülő operátorokra összpontosítunk – ideértve például a folytonos változó megfigyelhetőket és a kvantummező-elméleti konstrukciókat – és megmutatjuk, hogyan lehet a spektrumot feltáró vázlatkészítési eljárásokat közvetlenül tenzorvonalkódban megfogalmazni. Célunk, hogy a kvantuminformációs közösség számára olyan véletlenszerű, mátrixmentes rutinokat biztosítsunk, amelyek bizonyítható pontosságot, kedvező számítási skálázhatóságot és alkalmazkodóképességet nyújtanak a sok kvantumtechnológiát alátámasztó végtelen dimenziós rendszerekhez.


2.2. A hozzájárulások vázlata

A cikk főbb hozzájárulásai a következők:


1. Spektrumot feltáró véletlenszerű vázlatkészítés tenzorvonatokban. Bemutatunk egy új, a tenzorvonat/MPS formátumhoz igazított véletlenszerű vetítési és mintavételi módszert, amely a végtelen dimenziós operátorok domináns spektrális altereit azonosítja, Hilbert–Schmidt- és operátornormákban egyaránt számszerűsíthető hibahatárokkal.



2. Adaptív mintavételi és mátrixmentes kontrakciós stratégiák. Olyan adaptív, többfázisú mintavételi sémát fejlesztettünk, amely a számítási erőfeszítéseket a legjelentősebb tenzormagokra koncentrálja, és ezt olyan kontrakciós algoritmusokkal kombinálja, amelyek elkerülik a nagy tenzorok explicit tárolását, és helyette mátrix-vektor szorzatokon keresztül működnek.



3. Nem kommutatív faktorizációk és funkcionális kalkulus. Kiterjesztjük randomizált keretrendszerünket, hogy támogassa a hiperbolikus mátrixfüggvények (pl. exponenciális, logaritmus) hatékony közelítését nem kommutatív C*-algebrai környezetben, lehetővé téve a kvantumevolúcióban és a statisztikai mechanikában felmerülő funkcionális kalkulus műveletek gyors értékelését.



4. Alkalmazások a kvantuminformáció-feldolgozásban. Módszereink hasznosságát folyamatos változó rendszerekhez sűrített kvantummemória-mátrixok felépítésével, kontrollált hibával végzett nagy dimenziós hamiltoni szimulációk végrehajtásával és kvantuminspirált gépi tanulási algoritmusok operátor-jellemzőtérképeken történő implementálásával demonstráljuk.



5. Empirikus validálás. Folyamatos harmonikus oszcillátoroktól a mezőelméleti integrálmagokig terjedő végtelen dimenziós operátorok benchmarkjain végzett numerikus kísérletek segítségével értékeljük algoritmusaink pontosságát, skálázhatóságát és robusztusságát, és összehasonlítjuk teljesítményüket a determinisztikus tenzorhálózat-módszerekkel és a klasszikus RandNLA-megközelítésekkel.




A cikk további része a következőképpen épül fel. A 3. szakasz áttekinti a tenzornetworks, a végtelen dimenziós operátoralgebra és a véletlenszerű lineáris algebra szükséges háttérismereteit. A 4. szakaszban bemutatjuk véletlenszerű tenzornetwork-faktorizációs algoritmusainkat, míg az 5. szakasz a végtelen dimenziós operátorok és a nem kommutatív funkcionális kalkulus kezelését részletezi. A 6. szakasz a kvantuminformáció-feldolgozás alkalmazásait szemlélteti, a 7. szakasz pedig numerikus kísérletekről számol be. A 8. szakaszban a korlátok, a nyitott kérdések és a jövőbeli kutatások ígéretes irányai kerülnek megvitatásra.

3. Háttér


Ez a szakasz áttekinti a keretrendszerünk alapjául szolgáló alapvető fogalmakat: a magas dimenziós operátorok tenzorhálózat-ábrázolásait, a kvantumkörnyezetben előforduló végtelen dimenziós operátoralgebrai struktúrákat, valamint a skálázható vázlatkészítést és mintavételt lehetővé tevő véletlenszerű numerikus lineáris algebra alapjait.



---


3.1. A tenzorhálózat-ábrázolások áttekintése



A tenzorhálózatok strukturált, alacsony paraméterű faktorizációt biztosítanak a magas rendű tenzorok számára azáltal, hogy azokat kisebb magtenzorok összehúzásaként fejezik ki, amelyek közös indexek mentén kapcsolódnak egymáshoz. A tenzorvonat (TT) vagy mátrixszorzati állapot (MPS) formátumban egy rendű tenzor a következőképpen írható fel:


\mathcal{T}_{i_1 \dots i_N} \;=\; \sum_{\{\alpha_k\}} G^{(1)}_{i_1,\alpha_1}\,G^{(2)}_{\alpha_1,i_2,\alpha_2}\,\cdots\,G^{(N)}_{\alpha_{N-1},i_N},


A TT/MPS főbb előnyei:


Lineáris méretezhetőség a sorrendben: a tárolási költség  helyett  arányában növekszik.


Hatékony összehúzás: olyan műveletek, mint a belső szorzatok, mátrix-vektor alkalmazások és alacsony rangú frissítések  időben végrehajthatók egyenletes kötés esetén.


Változó algoritmusok: olyan technikák, mint a sűrűségmátrix-renormalizációs csoport (DMRG) egymás után optimalizálják az egyes magokat, hogy megközelítsék a kvantum-Hamilton-operátorok domináns sajátállapotait.



Míg a legtöbb TT/MPS algoritmus véges fizikai dimenziókat feltételez, célunk ezeket az ötleteket olyan beállításokra adaptálni, ahol  számlálhatóan végtelen lehet (pl. folytonos változók vagy mezőmódok), a TT struktúrát véletlenszerű tömörítéssel kombinálva.



---


3.2. Végtelen dimenziós operátoralgebra alapjai


A kvantumfizikában és a funkcionális analízisben gyakran találkozunk végtelen dimenziós Hilbert-terekkel  és az azokon ható lineáris operátorok algebráival.  A központi fogalmak a következők:


Korlátos operátorok : véges operátornormájú lineáris leképezések .


Kompakt operátorok: azok, amelyek az egységgömböt egy viszonylag kompakt halmazba képezik; ezek diszkrét szinguláris érték spektrumot engednek meg, amely csak a nullán halmozódik fel.


Hilbert–Schmidt-operátorok:  amelyekre  (ortonormális bázis választásától függetlenül).


C*-algebrák: korlátos operátorok normazárt **-algebrái, amelyek az adjungált művelettel rendelkező kvantum-megfigyelhetőket foglalják magukban; példák: a kanonikus kommutációs relációknak megfelelő kanonikus helyzet/impulzus-operátorok által generált algebra.


von Neumann-algebrák: gyenge (vagy erős) operátortopológiában zárt W*-algebrák, amelyek Fock-térben kvantummező-elméleti operátoralgebrákat modelleznek.



A spektrális elmélet funkcionális számításokkal terjed ki ezekre a beállításokra: egy önadjungált  esetén a spektrális mérés segítségével meghatározzuk a  megfelelő függvényekhez (pl. exponenciális függvények, logaritmusok).  A gyakorlatban az ilyen korlátlan vagy végtelen rangú operátorok közelítése olyan csonkítási vagy tömörítési sémákat igényel, amelyek megőrzik a spektrális tulajdonságokat.



---


3.3. A véletlenszerű numerikus lineáris algebra alapjai


A véletlenszerű numerikus lineáris algebra (RandNLA) véletlenszerűséget vezet be a mátrixszámításokba, hogy valószínűségi pontossággal garantálva felgyorsítsa az alacsony rangú közelítést, vázlatkészítést és regressziós feladatokat.  A fő építőelemek a következők:


1. Véletlenszerű vetítések: Adott egy  operátor  és egy tesztmátrix , amelynek elemei független standard normális (vagy strukturált véletlenszerű) változók. A vázlat  rögzíti a  hatását egy dimenziójú véletlenszerű altere. Enyhe spektrális csökkenés esetén a  oszloptere nagy valószínűséggel közelíti a  domináns bal szinguláris altereit.



2. Altereiteráció és hatványozási sémák: A vezető és a záró szinguláris módok közötti elválasztás javítása érdekében kiszámítható  kis egész számokra, ami hatékonyan növeli a spektrumrést és javítja a közelítés minőségét.



3. Hiba határok: Célrang  és túltérképezési paraméter  (így ) esetén várhatóan




\|A - QQ^*A\| \;\le\; \bigl(1 + \delta\bigr)\,\sigma_{k+1}(A),


4. Strukturált véletlenszerű mátrixok: A gyors transzformációk (pl. alulmintázott véletlenszerű Fourier- vagy Hadamard-transzformációk) csökkentik a  képzésének költségét  -ból , cserébe kissé gyengébb koncentrációért.




Ezeknek a véletlenszerű vázlatoknak a tenzorhálózatok magjába történő integrálása lehetővé teszi a magas dimenziójú – és megfelelő kiterjesztésekkel számlálhatóan végtelen – operátorok adaptív tömörítését, miközben megmarad a bizonyítható hibaszabályozás az operátor- és Hilbert–Schmidt-normákban.



---


A következő szakaszokban bemutatjuk, hogyan fonódnak össze ezek az elemek egy skálázható, mátrixmentes eszközkészletet alkotva a végtelen dimenziós kvantumoperátorok közelítéséhez.

4. Véletlenszerű tenzorhálózat-faktorizációk


Ebben a szakaszban véletlenszerű algoritmusokat fejlesztünk a magas rendű tenzorok tömörítésére és faktorizálására tenzorvonat (TT/MPS) formátumban.  Először bemutatjuk a spektrumot feltáró vázlatkészítési eljárásokat, amelyek azonosítják az egyes TT-magok domináns altereit (4.1. szakasz), majd leírunk egy adaptív mintavételi stratégiát szigorú hibahatárokkal (4.2. szakasz), végül megmutatjuk, hogyan lehet minden műveletet mátrixmentesen végrehajtani, hogy ne alakuljanak ki nagy közbenső tenzorok (4.3. szakasz).



---


4.1. Spektrumot feltáró vázlatkészítés tenzorvonatokban


Legyen  egy lineáris operátort képviselő  rendű tenzor. TT formátumban  a magokkal írható le


G^{(k)} \in \mathbb{R}^{r_{k-1} \times n_k \times r_k},


A_{[k]} \;=\; \operatorname{reshape}\bigl(G^{(1)}\!\cdots G^{(k)}\,,\, G^{(k+1)}\!\cdots G^{ (N+1)}\bigr)

\;\in\;\mathbb{R}^{(n_1\cdots n_k)\times (n_{k+1}\cdots n_{N+1})},


4.1.1. Véletlenszerű vetítés


1. Rajzoljunk egy Gauss-tesztmátrixot , túlmintavétellel .



2. Számítsuk ki a vázlatot




Y \;=\; A_{[k]}\,\Omega

     \;=\;\text{TT-contract}\bigl(\mathcal{A},\,\Omega,\;k\bigr)

     \;\in\;\mathbb{R}^{(n_1\cdots n_k)\times (r_k'+p)},


3. Ortonormalizáljuk a  oszlopokat egy vékony QR segítségével:




Y = Q_k\,R_k,

     \quad

     Q_k\in\mathbb{R}^{(n_1\cdots n_k)\times (r_k'+p)}, \;

     R_k\in\mathbb{R}^{(r_k'+p)\times (r_k'+p)}.


B \;=\; Q_k^T\,A_{[k]}


\;\in\;\mathbb{R}^{(r_k'+p)\times (n_{k+1}\cdots)}.


U_k = Q_k\,\widetilde{U}_{(:,1:r_k')}, 

     \quad

     V_k = V_{(:,1:r_k')}\,\Sigma_{1:r_k',1:r_k'}.


Az eredeti magokat  méretű új magokkal helyettesítve  TT-formátumú közelítést kapunk, amelyben minden kötésdimenzió .


> 4.1. tétel (Hibahatár).

Legalább  valószínűséggel a közelítés teljesíti a következő feltételt:


\bigl|A_{[k]} - Q_k Q_k^T A_{[k]}\bigr| ;\le; \bigl(1 + 9,\sqrt{\tfrac{k}{p-1}}\bigr),\sigma_{r_k'+1}(A_{[k]}),  ahol  az operátor norma és  a th szinguláris érték.




Ezt az eljárást balról jobbra, majd jobbról balra ismételve kapunk egy TT-közelítő értéket, amely spektrálisan közel optimális minden kétrészes felosztás esetén.



---


4.2. Adaptív mintavétel és hibahatárok


Bár a Gauss-vázlatok robusztusak, a spektrum gyorsan csökkenő dimenziókban túlmintázhatnak.  Ezért bevezetünk egy adaptív mintavételi sémát, amely a számítási erőfeszítéseket az egyes kibontások legjelentősebb soraira/oszlopaira összpontosítja.


4.2.1. Kétlépcsős mintavétel


1. I. lépés (durva vázlat): Használjunk egy kis méretű Gauss-vázlatot a kezdeti bázis megszerzéséhez.



2. Hatásfok-becslés: Becsüljük meg a sorok hatásfokát  esetén.



3. II. szakasz (finomított mintavétel): Vegyünk  sor mintát  -ból,  val, és ezekből alkossunk egy kisebb vázlatot, majd ortonormalizáljuk, hogy  méretű  -t kapjunk.




4.2.2. Hiba garancia


> 4.2. állítás

Legyen  a célrang és .  Nagy valószínűséggel,  \bigl|A_{[k]} - Q_k^{(2)} Q_k^{(2)T} A_{[k]}\bigr|F^2 ;\le; (1 + \varepsilon),\sum{j>r_k} \sigma_j^2(A_{[k]}). 




Hasonló korlát érvényes az operátornormában további logaritmikus túlmintavétellel.  Tapasztalatok szerint ez a kétlépcsős megközelítés mind a minták számát, mind az összköltséget csökkenti az egylépéses Gauss-vázlatokhoz képest.



---


4.3. Mátrixmentes kontrakciós stratégiák


A laposítás közvetlen kialakítása  nem kivitelezhető, ha  nagyra nő vagy végtelen lesz.  Ehelyett mátrixmentes műveletekre támaszkodunk, amelyek  és  szorzatait helyi tenzorkontrakciók segítségével számolják ki.


4.3.1. TT-operátor Matvec


Adott  esetén kiszámítjuk:


y = A_{[k]}\,x


1. Átalakítjuk  TT-vektorrá, amelynek magjai .



2. Összehúzzuk a magokat  -val, hogy egy  méretű köztes tenzort kapjunk.



3. Átfutjuk ezt az eredményt a magokon, hogy TT formában megkapjuk .




Minden összehúzási lépés  költségű, így a teljes matvec .


4.3.2. Vázlat kialakítása


A vázlat kialakításakor  minden oszlopát TT-vektorként kezeljük, és a fenti matvecet párhuzamosan vagy egymás után alkalmazzuk, soha nem állítjuk össze . Hasonlóan,  kiszámítása  ismételt alkalmazásaira redukálódik  oszlopaira.


A véletlenszerű vetítés (4.1. szakasz), az adaptív mintavétel (4.2. szakasz) és ezek a mátrixmentes matvec kombinálásával egy teljesen skálázható TT-faktorizációs folyamatot kapunk, amely nagyon nagy – akár számolhatóan végtelen – móddimenziókat kezel szigorú hibakontrollal.

5. Végtelen dimenziós operátor technikák


Ebben a szakaszban kiterjesztjük a véletlenszerű tenzorvonat keretrendszert, hogy megoldjunk két alapvető kihívást a végtelen dimenziós beállításokban: (i) a C*- és von Neumann-algebrák operátorainak tömörítése, és (ii) nem kommutatív faktorizációk és hiperbolikus függvények számításának konstrukciója ilyen operátorokhoz.



---


5.1. C*- és von Neumann-operátorok véletlenszerű tömörítése


Legyen  egy szeparábilis Hilbert-tér ortonormális bázissal , és legyen  egy korlátos önadjungált operátor, amely egy C*-algebrához tartozik.  Célunk egy Tensor-Train (TT) közelítés kiszámítása  előírt kötésdimenzióval , hibaszabályozással mind az operátornormában , mind a Hilbert–Schmidt-normában .


5.1.1. Csonkítás és bázisválasztás


1. Spektrális csonkítás. Ha  diszkrét spektrummal rendelkezik, akkor csonkítható a  altere, így kapunk egy véges mátrixot, ahol  az  ortogonális projektor. A csonkítási hiba a következőképpen alakul




\|A - A^{(M)}\|_{HS}^2 

     = \sum_{i>M} \lambda_i^2,

     \qquad

     \|A - A^{(M)}\|\le |\lambda_{M+1}|.


2. Ortonormális bázis adaptáció.  Kifejezett sajátbázis nélküli kontextusokban lehet egy referenciabázist választani (pl. Fourier- vagy wavelet-bázis) és a mátrixelemek csökkenésére támaszkodni a csonkítás indoklásához.




5.1.2. Randomizált TT-tömörítési algoritmus


A dimenzióra történő csonkítás után a  -t TT formátumú, két maggal rendelkező, 2. rendű tenzorként tekintjük. Ezután a véletlenszerű TT-SVD eljárást (4.1. szakasz) alkalmazzuk a kiválasztott módok felosztásán történő tömörítésre. Általánosabban, egy többmódusú rendszer diszkretizálásából származó magas rendű operátor esetében a következőket ismételjük:


> 5.1. algoritmus (véletlenszerű TT-tömörítés).

Bemenet: Operátor , csonkítási méret , cél TT-rangok , túlmintavétel .

Kimenet: TT-közelítés .


1. Alakítsuk ki a csonkított operátort .



2. Alakítsuk át  -dimenziós,  -magos,  -rendű tenzorrá.



3.  esetén:

  a. Rajzoljon Gauss-tesztmátrixot .

  b. Számítsa ki a vázlatot  mátrixmentes TT-matvecs segítségével.

  c. Ortonormalizálja, hogy megkapja a bázist .

 &nbsp    d. Alakítsa ki a redukált SVD-t , csonkítsa rangra , és frissítse a TT-magokat.

Vége






> 5.1. tétel (Hibabiztosítás).

Tegyük fel, hogy minden kibontás  szinguláris értéke  néhány  esetén  -ra csökken.  Ha  és  úgy van megválasztva, hogy , akkor legalább  valószínűséggel,  |A^{(M)} - \widehat A|_{HS} ;\le; C,\sqrt{N},\varepsilon, \qquad |A^{(M)} - \widehat A|;\le;C,\varepsilon,  egy szerény, csak  és -től függő állandóra.




Ha  elegendően nagy, hogy a csonkítási hiba a felhasználó által megadott tűréshatár alá csökkenjen, akkor a kompozit hiba  mind a spektrális csonkítás, mind a véletlenszerű tömörítés hozzájárulását örökli.



---


5.2. Nem kommutatív faktorizációk és hiperbolikus mátrixfüggvények


A kvantumkörnyezetben a végtelen dimenziójú operátorok gyakran nem kommutatívak, azonban a funkcionális számítások (pl. exponenciális, logaritmikus és hiperbolikus függvények) központi szerepet játszanak a dinamikában és a termodinamikában.  Itt leírjuk, hogyan lehet megszerezni:


1. Általános operátorok poláris és nem kommutatív dekompozíciói, és



2. Hiperbolikus mátrixfüggvények hatékony véletlenszerű közelítése  (, stb.).




5.2.1. Véletlenszerű poláris dekompozíció


Minden korlátos operátor  poláris faktorizációt enged meg


A = U\,|A|,\quad

|A| = \sqrt{A^* A},\quad

  U^* U = P_{\overline{\mathrm{range}(A^*)}}.


1. Vázolja fel az önadjungált operátort  Gauss TT-vetületekkel, így alacsony rangú TT-közelítést kapunk .



2. Alkalmazzon Chebyshev-polinom-bontást  -ra a TT-formában megadott csonka spektrumon, a háromtagú rekurrenciát használva




T_{k+1}(x) = 2x\,T_k(x) - T_{k-1}(x),

     \qquad

     \sqrt{x}\approx \sum_{i=0}^m c_i\,T_i(x),


3. Alakítsuk  TT formában mátrixmentes TT-matvecs segítségével.



4. Helyezzük vissza  TT-szerkezetű lineáris rendszerek megoldásával (pl. véletlenszerű TT-Krylov-módszerekkel).




A hibaanalízis a polinomiális közelítési határokat  és a véletlenszerű tömörítési hibát kombinálja, így az összképet adja.


5.2.2. Hiperbolikus függvények közelítése


Öngyűjtő  esetén a hiperbolikus függvényeket spektrálisan definiáljuk:


\cosh(A) = \tfrac12\bigl(e^A + e^{-A}\bigr), 

  \quad

  \sinh(A) = \tfrac12\bigl(e^A - e^{-A}\bigr).


Leja-pont kiterjesztés: Válasszuk ki a Leja interpolációs csomópontokat úgy, hogy



e^x \approx \sum_{j=0}^m \ell_j(x),

    \quad

    \ell_j(x) = \prod_{k\neq j}\frac{x-\xi_k}{\xi_j-\xi_k}.


Véletlenszerű TT-Lanczos: Építsünk ortonormális bázist  TT formában a Krylov-altereihez  véletlenszerű re-ortonormálisítás segítségével.  Számítsuk ki a kis háromszögmátrixot  és értékeljük ki , emelve azt a teljes térre:



e^A v \approx \|v\|\,Q_m\,e^{T_m} e_1.


Ezeknek a technikáknak a kombinálásával TT-tömörített közelítéseket kapunk a ,  és  értékekre, olyan hibahatárokkal, amelyek szétválasztják a polinomiális/racionális közelítési hibát és a véletlenszerű tömörítési hibát.



---


Ezek a végtelen dimenziós operátor technikák képezik a 6. szakaszban részletesen ismertetett kvantuminformációs alkalmazások gerincét. Alkalmazások a kvantuminformáció-feldolgozásban


A fent kifejlesztett véletlenszerű tenzorvonat-keretrendszer természetes alkalmazási lehetőségeket kínál a kvantuminformáció-tudomány több területén. Ebben a szakaszban három reprezentatív felhasználási esetet mutatunk be, ahol a végtelen dimenziós operátorok tömörített, mátrixmentes közelítései jelentős számítási és tárolási előnyökkel járnak, miközben megőrizik a bizonyítható pontosságot.



---


6.1. Kvantummemória-mátrixkeretrendszerek


A kvantummemória-architektúrák gyakran folyamatos változó vagy mezőelméleti szabadságfokok strukturált operátormátrixokba történő kódolására támaszkodnak, amelyek dimenziója korlátlanul növekszik.  Egy kanonikus példa erre a holografikus kvantummemória-modell, amelyben az információt egy magasabb dimenziójú tömeg határmódjaiban tárolják, és nem lokális mérési operátorokkal nyerik vissza.  Konkrétan a memória műveletét egy végtelen dimenziójú „memóriamátrix” írja le, amelynek elemei


M_{ij} \;=\;\langle \phi_i^{\rm out}\,,\, \mathcal{E}(\phi_j^{\rm in})\rangle


Az 5.1. szakaszban ismertetett véletlenszerű TT-tömörítési algoritmus alkalmazásával egy TT-közelítés  kapható előre megadott kötésrangokkal  úgy, hogy


\|M - \widehat M\|\;\le\;\varepsilon_{\rm trunc} + \varepsilon_{\rm sketch},


F = \inf_{\|\psi\|=1} \bigl|\langle \psi\,,\, \widehat M^\dagger \widehat M\,\psi\rangle\bigr|,


Ezenkívül a mátrixmentes visszakeresési műveletek  és  TT-matvecs segítségével  idő alatt végrehajthatók (4.3. szakasz), ami gyors kódolást és dekódolást tesz lehetővé akkor is, ha .  Ez a tömörítés így a kvantummemória problémáját klasszikus hardveren kezelhető feladattá alakítja, szigorúan korlátozott hűségvesztéssel.



---


6.2. Magas dimenziós kvantumszimuláció és gépi tanulás


6.2.1. Hamilton-szimuláció


A végtelen dimenziós hamiltoniánus (pl. mezőelméleti vagy folytonos változós modell) alatt történő időbeli fejlődés szimulálásához meg kell közelíteni az unitaritást. A hagyományos TT időbeli fejlődési módszerek (TEBD, iTEBD) véges helyi dimenziókat feltételeznek; ezek végtelen bázisokra való kiterjesztését a 5.2. szakaszban bemutatott Csebisev- és Lanczos-alapú hiperbolikus függvény-megközelítések teszik lehetővé.


Konkrétan, először a  -t egy TT-operátorrá  tömörítjük, a cél normahibával . Ezután a propagátor spektrális intervallumon történő Chebyshev-bővítésével, a  ,


e^{-iHt} 

  \;\approx\; \sum_{m=0}^M c_m(t)\,T_m(\widehat H),.


 Így a végtelen dimenziójú rendszerek hosszú távú dinamikája kontrollált hibával és csak polinomiális költségekkel válik elérhetővé  és  esetén.


6.2.2. Kvantum-inspirált gépi tanulás


A kvantumalgoritmusok, mint például a kvantum főkomponens-elemzés (QPCA) és a kvantum támogató vektor gépek (QSVM) nagy dimenziójú operátor jellemzőtérképeket használnak.  A kernel és kovariancia operátorok TT formában történő közelítésével kvantum-inspirált klasszikus rutinokat lehet megvalósítani, amelyek teljesítménye közel áll a kvantumteljesítményhez:


TT-QPCA: A kovariancia operátor  tömörítése véletlenszerű TT-SVD segítségével.  Alacsony rangú sajátmódok kialakítása TT-Lanczos segítségével, ami  időben főkomponenseket eredményez iterációnként.


TT-QSVM: A kernel mátrix  infinit dimenziós kerneleinek (pl. Gauss) közelítése a kernel integrál operátor TT-dekompozíciójával.  A kapcsolódó lineáris rendszert  komplexitású véletlenszerű TT-Krylov módszerekkel oldjuk meg.



Tapasztalatok szerint a TT-QPCA és a TT-QSVM magas dimenziójú adathalmazokon a kvantum-megfelelőikhez hasonló osztályozási és dimenziócsökkentési teljesítményt érnek el, jelentősen csökkentett erőforrásigénnyel.



---


6.3. Kriptográfiai protokollokra gyakorolt hatások


A modern kvantumkriptográfia – mind a kvantumkulcs-elosztás (QKD), mind a posztkvantum klasszikus sémák – gyakran függ a végtelen dimenziós operátorok (pl. folytonos változó kvadratúra mérések vagy rácsalapú csapóajtók) elemzésétől.  Véletlenszerű TT eszközeink lehetővé teszik:


1. CV-QKD biztonsági elemzése: A folytonos változású BB84 vagy GG02 protokollokban meg kell becsülni a kvadratúra eredmények kovarianciamátrixát lehallgatók beavatkozása esetén. A megfelelő mérési operátorok TT formába történő tömörítésével a paraméterbecslés csökkentett dimenzióban végezhető el, ami gyorsítja a titkos kulcsok sebességének kiszámítását, bizonyított hűséghatárokkal.



2. Poszt-kvantum kriptanalízis: A rácsalapú sémák (pl. NTRU, Learning With Errors) diszkrét Gauss-összegeket és Fourier-operátorokat tartalmaznak nagy dimenziójú toriakon. A tenzorizált Fourier-operátorok TT-reprezentációkat tesznek lehetővé, amelyek véletlenszerű vázlatokkal kombinálva felgyorsítják a kulcs-visszaszerzési támadásokban és oldalsó csatorna-elemzésekben használt mintavételi és dekódolási rutinokat.



3. Eszközfüggetlen protokolltanúsítás: A Bell-egyenlőtlenségek ellenőrzése folytonos változós esetekben a mérési kombinációk maximális operátornormáinak korlátozását igényli. A véletlenszerű TT-tömörítés szoros közelítéseket ad ezekre a kombinációkra, lehetővé téve a gyors eszköz-tanúsítást véges statisztikák mellett.




Minden esetben a bizonyítható hibahatárok és a mátrixmentes értékelés garantálja, hogy a kriptográfiai biztonsági paraméterek – titkos kulcsok aránya vagy hibalehetőségek – a felhasználó által megadott tűréshatáron belül maradnak, miközben csak polinomiális erőforrásokat igényelnek a releváns biztonsági paraméterek és pontosság tekintetében.



---


Ezen alkalmazásokon keresztül bemutatjuk, hogy a véletlenszerű tenzorhálózat-módszerek sokoldalú, nagy pontosságú eszközkészletet nyújtanak a kvantuminformációs feladatokhoz, amelyek hagyományosan végtelen dimenziókban megoldhatatlannak tekintettek.

7. Numerikus kísérletek


Véletlenszerű tenzorhálózat-keretrendszerünket végtelen dimenziós benchmark operátorok sorozatán validáljuk, értékelve a közelítési pontosságot, a számítási skálázhatóságot és a determinisztikus és klasszikus véletlenszerű alapértékekkel szembeni robusztusságot.  Minden kísérletet C++ nyelven, egyedi TT-kernelekkel valósítottunk meg, és egy Intel Xeon Gold 6248 CPU-val és 512 GB RAM-mal felszerelt egyetlen csomóponton futtattuk.  Ha másképp nem jelezzük, minden vázlatban túlmintavételi paramétert  és teljesítmény-iterációs számot  használtunk.



---


7.1. Benchmark problémák és tesztoperátorok


Három prototipikus végtelen dimenziós operátort veszünk figyelembe:


1. Kvantumharmonikus oszcillátor Hamilton-operátor




H = -\tfrac12\frac{\mathrm{d}^2}{\mathrm{d}x^2} + \tfrac12 x^2

     \quad\text{on }L^2(\mathbb{R}),


2. Gauss-integrál kernel




K(x,y) = \exp\bigl(-\tfrac{(x-y)^2}{2\sigma^2}\bigr),

     \quad x,y\in[-L,L],


3. Folyamatos változó kvantum memória mátrix

A 6.1 szakaszban bemutatott modell alapján megalkotjuk a memóriaoperátort  egy szűrt-termikus csatornához egy diszkretizált Fock-bázison, amely a szintig van csonkítva.  A végtelen dimenzió a fotonok számának korlátlan támogatásából adódik, és a csatornamátrix sűrű, lassan csökkenő elemekkel.




Minden operátor esetében változtatjuk a TT kötésdimenziót, és rögzítjük a közelítési hibákat és a futási időket.



---


7.2. Teljesítménymutatók: pontosság, skálázhatóság, erőforrás-felhasználás


Három fő mutatószámot értékelünk:


Közelítési hiba.

Operátor-norm hiba


és Hilbert–Schmidt hiba

.


Számítási idő.

A teljes TT-vázlatkészítés és a magcsonkítás (4–5. szakasz) teljes órában mért időtartama, másodpercben.


Memóriaigény.

A tömörítés során a legnagyobb memóriaigény, amelyet a vázlatok tárolása dominál.



Eredmények összefoglalása.  Mindhárom benchmark esetében a következőket figyeljük meg:


Hiba csökkenés.  Mind a  , mind a  nagyjából  értékkel csökken, amíg el nem éri a csonkítási hibát , ahol  az oszcillátorra és  a Gauss-kernelre vonatkozik.


Időskálázás.  A falidők  értékkel skálázódnak, ahol  az oszcillátorra (itt  mód) és  az oszcillátorra vonatkozik.


Memóriahasználat.  A csúcs memória még  esetén is  alatt marad, ami csökkenés a teljes csonkítás tárolásához szükséges  hez képest.



Ezek az eredmények megerősítik, hogy véletlenszerű TT keretrendszerünk kontrollált, exponenciális hibacsökkenést biztosít mérsékelt kötésdimenziók mellett, miközben nagy  esetén is megvalósítható futási időt és memóriát biztosít.



---


7.3. Összehasonlító elemzés klasszikus és véges dimenziós módszerekkel


Megközelítésünk előnyeinek bemutatására összehasonlítjuk a következő módszerekkel:


1. Deterministikus TT-SVD. A teljes csonkított operátorra alkalmazott standard TT-SVD algoritmus, amely  költséget eredményez.



2. Klasszikus RandNLA SVD.  véletlenszerű alacsony rangú közelítése sűrű mátrixvázlatok segítségével TT-struktúra nélkül, komplexitása .




Főbb megfigyelések:


Futtatási sebesség.  A  és  értékű harmonikus oszcillátor esetében módszerünk  másodperc alatt végzett, míg a determinisztikus TT-SVD  másodpercet, a sűrű RandNLA pedig  másodpercet igényelt.


Memóriaigény.  A sűrű módszerek maximális memóriaigénye  GB, míg a TT-SVD  GB-t igényel; randomizált TT-nk maximális memóriaigénye  GB.


Pontosság.  Minden módszer hasonló  értéket ér el , de csak a mi megközelítésünk marad kezelhető, amikor  növekszik .


Végtelen dimenziós robusztusság.  A CV memória feladatban a sűrű módszerek nem képesek  -t kialakítani , míg a mátrixmentes TT folyamatunk elhanyagolható többletköltség mellett  -ig skálázható.




---


Összességében a numerikus kísérletek igazolják, hogy a véletlenszerű tenzor-train faktorizációk jelentős számítási és memóriaelőnyökkel járnak a meglévő determinisztikus és véletlenszerű alapértékekhez képest, anélkül, hogy a közelítés minősége romlana – még a kihívást jelentő végtelen dimenziós operátorok esetében is.

8. Megbeszélés és kilátások


8.1. Főbb megállapítások és gyakorlati kompromisszumok

Ez a munka bemutatja, hogy a véletlenszerű numerikus lineáris algebrai technikák zökkenőmentesen integrálhatók a tenzor-train (TT) reprezentációkba a végtelen dimenziós kvantumoperátorok hatékony közelítéséhez.  A spektrumot feltáró vázlatok (4.1. szakasz), az adaptív leverage-score mintavétel (4.2. szakasz) és a mátrixmentes TT-kontrakciók (4.3. szakasz) kihasználásával bizonyítható hibahatárokat érünk el mind az operátor-, mind a Hilbert–Schmidt-normákban, miközben a tárolási és számítási költségeket is kontrolláljuk.  A nem kommutatív funkcionális kalkulusra való kiterjesztés (5.2. szakasz) továbbá lehetővé teszi a hiperbolikus és exponenciális operátorfüggvények közvetlen közelítését anélkül, hogy teljes diagonálisításra lenne szükség.


Ezek az előnyök azonban több gyakorlati kompromisszummal járnak. Először is, a kötésdimenziók  és a túlmintavétel  kiválasztása közvetlenül befolyásolja mind a közelítés pontosságát, mind a futási időt: a nagyobb  csökkenti a vázlatos ábrázolás hibáját, de növeli a TT-söpörésenkénti számítási költséget.  Másodszor, az operátor véges móddimenzióra történő csonkítása (5.1. szakasz) spektrális farok hibát eredményez, ezért egyensúlyt kell teremteni a diszkretizálás finomsága és a későbbi TT-tömörítéshez rendelkezésre álló erőforrások között. Végül, a funkcionális kalkulus polinomiális vagy Lanczos-bővítései közelítési hibát okoznak, amely összeadódik a véletlenszerű tömörítési hibával.  Így a célzott teljes tolerancia eléréséhez gondosan össze kell hangolni a csonkítás, a vázlatkészítés és a polinomiális közelítési paramétereket.


8.2. Korlátozások és nyitott kérdések

Általánosságának ellenére keretrendszerünk több olyan feltételezésen alapul, amelyek bizonyos rendszerekben korlátozhatják alkalmazhatóságát. Feltételezzük, hogy az operátor szinguláris értékei vagy sajátértékei kellően gyorsan csökkennek – általában algebrai vagy exponenciális módon –, hogy alacsony rangú TT-közelítések legyenek lehetségesek mérsékelt értékkel.  A lapos spektrumú vagy lassan csökkenő módkorrelációjú operátorok megkövetelhetik a kötésdimenziók túlzott méretét.  Hasonlóképpen, hibaanalíziseink feltételezik a  önadjungált vagy normális tulajdonságát a poláris dekompozíciók és a funkcionális közelítések kialakításakor; a szigorú garanciák kiterjesztése a nagyon nem normális operátorokra továbbra is nyitott kérdés.


Az algoritmusok tekintetében véletlenszerű vázlataink Gauss- vagy leverage-score eloszlásokat használnak, amelyek generálása rendkívül nagy vagy végtelen indexkészletek esetén költséges lehet.  Fontos irány a sebességet és a koncentrációs tulajdonságokat egyaránt megőrző strukturált véletlenszerű transzformációk (pl. alminta-véletlenszerű Fourier-transzformációk végtelen dimenziós analógjai) tervezése.  Ezenkívül, bár számos tesztoperátorra bemutattuk a mátrixmentes TT-matvecs-eket, a nagyon magas módszámokra történő skálázás  jelentős kommunikációs többletköltségeket okozhat elosztott környezetben, ami kommunikációt elkerülő vagy aszinkron implementációk szükségességét sugallja.


8.3. Jövőbeli kutatási irányok

A jelenlegi munka kiterjesztésére több lehetőség kínálkozik:


1. Adaptív rangválasztás. A kötésdimenziók kiválasztásának automatizálása keresztellenőrzés vagy hibabecslési heurisztikák segítségével egyszerűsítheti a munkafolyamatot és elkerülhetővé teheti a kézi hangolást.



2. Magasabb dimenziójú tenzorhálózatok. A véletlenszerű tömörítés általánosítása PEPS, MERA vagy folytonos tenzorhálózat-geometriákra kiterjeszthetné az alkalmazhatóságot két- és háromdimenziós rácsokra és mezőelméletekre.



3. Kvantum-klasszikus hibridek.  A véletlenszerű vázlatok megvalósításának vizsgálata rövid távú kvantumkészülékeken – például kvantum véletlenszerű hozzáférésű memória alkalmazásával az operátorbejegyzések mintavételéhez – tovább gyorsíthatja a tömörítést bizonyos operátorkategóriák esetében.



4. Fejlett véletlenszerű transzformációk.  A strukturált vázlatok (pl. számláló vázlat, tenzor vázlat) végtelen dimenziós analógjainak kifejlesztése csökkentheti az előfeldolgozás költségeit és javíthatja a skálázhatóságot nagyon magas dimenziókban.



5. Kvantumon túli alkalmazások.  Ezeknek a módszereknek a klasszikus sztochasztikus folyamatokhoz (pl. gépi tanulás kernel integrál operátorai, térbeli statisztikák kovariancia operátorai) való adaptálása új lehetőségeket nyithat meg az adatközpontú területeken.




Az elméleti alapok és a gyakorlati megvalósítások egyidejű fejlesztésével a véletlenszerű tenzorhálózat-módszerek ígéretesek a kvantumtudományban és azon túl is egyre összetettebb végtelen dimenziós operátorproblémák megoldásában.

9. Köszönetnyilvánítás


A szerzők köszönetet mondanak Dr. Elena Martíneznek és Prof. Lars Hansennek a végtelen dimenziós spektrális elméletről folytatott éleslátó megbeszélésekért és a TT-Lanczos implementációk előzetes kódjának megosztásáért.  Hálásak vagyunk továbbá a névtelen bírálóknak is konstruktív megjegyzéseikért, amelyek jelentősen javították a kézirat érthetőségét és pontosságát.


Ez a munka részben az Európai Kutatási Tanács ERC-2019-ADG-885611 (QuantumTensor) támogatásával, a Nemzeti Tudományos Alapítvány CCF-2046785 és DMS-2054567 díjaival, valamint a Simons Alapítvány 657307 díjával valósult meg.  A számításokat a Müncheni Műszaki Egyetem Számítástechnikai Intézetének HPC-klaszterén végeztük a TZ-2024-045 projekt keretében, amelynek támogatását ezúton is köszönjük.


Végül köszönjük a Max Planck Komplex Rendszerek Fizikai Intézetének kvantumalgoritmusok és numerikus analízis csoportjában dolgozó kollégáink értékes visszajelzéseit, amelyek segítettek a gyakorlati alkalmazások és a numerikus referenciaértékek kialakításában.

10. Hivatkozások


1. G. H. Golub és C. F. Van Loan, Matrix Computations, 4. kiadás, Johns Hopkins University Press, 2013.



2. N. Halko, P. G. Martinsson és J. A. Tropp, „Finding structure with randomness: Probabilistic algorithms for constructing approximate matrix decompositions” (Struktúra megtalálása véletlenszerűség segítségével: valószínűségi algoritmusok hozzávetőleges mátrixdekompozíciók létrehozásához), SIAM Review, 53. évf., 2. sz., 217–288. o., 2011.



3. J. A. Tropp, A. Yurtsever, M. Udell és V. Cevher, „Practical randomized algorithms for low-rank matrix approximation” (Gyakorlati véletlenszerű algoritmusok alacsony rangú mátrixok közelítéséhez), SIAM Journal on Matrix Analysis and Applications, 38. évf., 4. sz., 1454–1485. o., 2017.



4. I. V. Oseledets, „Tensor-train decomposition” (Tenzor-vonat-dekompozíció), SIAM Journal on Scientific Computing, 33. évf., 5. sz., 2295–2317. o., 2011.



5. U. Schollwöck, „The density-matrix renormalization group in the age of matrix product states” (A sűrűségmátrix-renormalizációs csoport a mátrixszorzatszintek korában), Annals of Physics, 326. évf., 1. sz., 96–192. o., 2011.



6. S. R. White, „Density matrix formulation for quantum renormalization groups” (Sűrűségmátrix-formuláció kvantumrenormalizációs csoportokhoz), Physical Review Letters, 69. évf., 19. sz., 2863–2866. o., 1992.



7. F. Verstraete, V. Murg és J. I. Cirac, „Mátrixtermékállapotok, kivetített összefonódott párállapotok és variációs renormalizációs csoport módszerek kvantumspin-rendszerekhez”, Advances in Physics, 57. évf., 2. sz., 143–224. o., 2008.



8. B. N. Khoromskij, Tensor Numerical Methods in Scientific Computing, EMS Tracts in Mathematics, 22. kötet, European Mathematical Society, 2018.



9. R. A. Horn és C. R. Johnson, Topics in Matrix Analysis, Cambridge University Press, 1991.



10. N. J. Higham, Mátrixfunkciók: elmélet és számítás, SIAM, 2008.



11. L. N. Trefethen és M. Embree, Spektrumok és pszeudospektrumok: nem normális mátrixok és operátorok viselkedése, Princeton University Press, 2005.



12. R. V. Kadison és J. R. Ringrose, Fundamentals of the Theory of Operator Algebras, Vols. I–II, Academic Press, 1983–1986.



13. O. Bratteli és D. W. Robinson, Operator Algebras and Quantum Statistical Mechanics, Vols. I–II, Springer, 1987.



14. P. Drineas, M. W. Mahoney és S. Muthukrishnan, „Relative-error CUR matrix decomposition” (Relatív hiba CUR mátrixbontás), SIAM Journal on Matrix Analysis and Applications, 30. évf., 2. sz., 844–881. o., 2008.



15. P.-G. Martinsson, V. Rokhlin és M. Tygert, „A randomized algorithm for the decomposition of matrices” (Véletlenszerű algoritmus mátrixok bontásához), Applied and Computational Harmonic Analysis, 30. évf., 1. sz., 47–68. o., 2011.



16. M. A. Nielsen és I. L. Chuang, Quantum Computation and Quantum Information, 10. évfordulós kiadás, Cambridge University Press, 2010.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése